از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

آشنایی با روش کلاهبرداری ارز دیجیتال راگ پول

با افزایش قیمتی ارز‌های دیجیتال طی چند سال گذشته و توجه‌ها به این بازار، همانند هر بازار مالی دیگری شاهد افزایش فعالیت کلاهبرداران هستیم که به روش‌های مختلفی همواره در تلاش هستند تا سرمایه کاربران را به سرقت ببرند. اگرچه بسیاری از روش‌های کلاهبرداری در بازار ارز‌های دیجیتال همچنان به روش‌های سنتی مانند پانزی انجام می‌شود، اما روش‌های جدیدی نیز مورد استفاده کلاهبرداران است که بسیاری از کاربران با آن‌ها آشنا نیستند. به عنوان مثال، در کلاهبرداری راگ پول، از روش‌هایی مانند قرار دادن کد‌های مخرب در قرارداد‌های هوشمند استفاده می‌شود که بسیاری از سرمایه‌گذاران ناآشنا و تازه وارد به بازار می‌توانند به راحتی در دام آن گرفتار شوند.

به همین دلیل در ادامه این مقاله می‌خواهیم این روش کلاهبرداری را بررسی کنیم و بدانیم که چگونه می‌شود از گرفتار شدن در دام این کلاهبرداری جلوگیری کرد.

کلاهبرداری راگ پول چیست؟

راگ پول (Rug Pull) یک نوع کلاهبرداری در فضای ارز‌های دیجیتال است که در آن کلاهبرداران برای جذب سرمایه مردم را فریب می‌دهند و سپس به سرعت با سرمایه بدست آمده فرار می‌کنند.

کلاهبرداران راگ پول معمولاً ارز دیجیتال و توکن‌های خود را در پلتفرم‌های اجتماعی تبلیغ می‌کنند تا توجه افراد بیشتری را جلب کنند. هنگامی که سرمایه‌گذاری شروع می‌شود و افراد بیشتری وارد این پروژه کلاه‌برداری می‌شوند، کلاهبرداران ارز‌های دیجیتال کاربران را به کیف پول‌های خود منتقل و سپس در یک صرافی ارز دیجیتال نقد می‌کنند.

ارزهای راگ پول

اولین قدم در کلاهبرداری راگ پول، ایجاد و عرضه یک پروژه و توکن ارز دیجیتال است.

راگ پول معمولاً در برنامه‌های حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) دیده می‌شود و از آنجایی که دیفای کاملاً غیرمتمرکز است و هیچ نظارت قانونی بر آن وجود ندارد، برای کلاهبرداران ساده است که در آن هویت خود را پنهان کنند و موجودی کاربران را به سرقت ببرند. با این حال راگ پول تنها توسط کلاهبرداران ناشناس انجام نمی‌شود و ممکن است افرادی که شناخته شده‌اند و یا هویت مشخصی دارند نیز از این روش کلاهبرداری استفاده کنند.

یکی دیگر از دلایل رایج بودن راگ پول در حوزه دیفای، ماهیت مستقل قرارداد‌های هوشمند است. توسعه‌دهندگان و کلاهبرداران ماهر می‌توانند کد‌های مخرب را در قرارداد‌های هوشمند برنامه خود قرار دهند و سپس این کد‌های مخرب در زمان مناسب، دارایی کاربران را به سرقت می‌برند.

راگ پول به انواع مختلفی انجام می‌شود و پامپ و دامپ از جمله روش‌های کلاهبرداری است که در این دسته قرار می‌گیرد.

چگونه راگ پول‌ها را شناسایی کنیم؟

پروژه‌های کلاهبرداری راگ پول معمولاً وایت پیپر معتبری ندارند و در آن به خوبی نحوه فعالیت و اهداف پروژه توصیف نشده است. توسعه‌دهندگان این پروژه‌ها نیز معمولاً ناشناس هستند و به صورت گسترده تبلیغات توکن آن را انجام می‌دهند، پس اگر به طور مداوم تبلیغات یک ارز دیجیتال ناشناخته را در شبکه‌های اجتماعی مشاهده می‌کنید می‌تواند زنگ خطری برای شما باشد. توکن این پروژه‌ها همچنین نوسانات قیمتی بسیار شدیدی تجربه می‌کنند و مهم است قبل از سرمایه‌گذاری در هر پروژه روند قیمتی گذشته آن را با دقت بررسی کنید.

مراقب سرمایه ارز دیجیتالی خود باشید

حوزه دیفای برنامه‌های جذابی دارد و ممکن است شما نیز در زمانی به استفاده از خدمات متنوع آن مانند صرافی‌های غیرمتمرکز علاقه‌مند شوید، اما مهم است در این حوزه فعالیت خود را در برنامه‌های شناخته شده و معتبر شروع کنید و همواره قبل از خرید یک ارز دیجیتال و توکن، از اعتبار و امکان فروش آن در صرافی ها مطمئن شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0