از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

پامپ و دامپ در ارز دیجیتال به چه معناست؟

در بازار‌های مالی همواره شاهد فعالیت کلاهبرداران هستیم که به روش‌های مختلفی تلاش می‌کنند تا سرمایه کاربران را بدست آورند و از معامله گران بی‌خبر سو استفاده کنند. طرح پامپ و دامپ، یکی از این تلاش‌ها است که اغلب در بازار ارز‌های دیجیتال دیده می‌شود و بسیاری از سرمایه‌گذاران را در دام خود انداخته است.

پامپ و دامپ به چه معناست؟

پامپ و دامپ یک طرح سرمایه‌گذاری با هدف کلاه‌برداری است که در آن کلاهبرداران یک ارز دیجیتال با ارزش بازار پایین و کمتر شناخته شده را خریداری می‌کنند، سپس آن را تبلیغ می‌کنند (پامپ) و در نهایت زمانی که قیمت افزایش پیدا کرد، توکن‌های خود را به فروش می‌رسانند (دامپ).

در حالی که ارز دیجیتال معرفی شده کلاهبرداران برای مدتی می‌تواند افزایش قیمتی خوبی داشته باشد و حتی به چند ده دلار نیز برسد، اما این افزایش قیمتی هیچ ارزش و پشتوانه‌ای ندارد و در زمان دامپ، تمام ارزش آن ارز دیجیتال به سرعت از دست می‌رود.

در پامپ، در ابتدا شخص و یا گروه کلاهبردار روی یک ارز دیجیتال با ارزش کم سرمایه‌گذاری می‌کنند. سپس به روش‌های مختلفی، این ارز دیجیتال را تبلیغ می‌کنند تا توجه سرمایه‌گذاران به آن ارز دیجیتال جلب شود و افزایش تقاضا ایجاد شود. با توجه به تبلیغات انجام شده و افزایش قیمتی سریع که ارز دیجیتال انتخابی تجربه می‌کند، بسیاری از سرمایه‌گذاران فریب می‌خورند و برای اینکه فرصت طلایی کسب سود را از دست ندهند به سرعت آن ارز دیجیتال را خریداری می‌کنند.

سپس مرحله دامپ شروع می‌شود و هنگامی که قیمت افزایش پیدا کرد، کلاهبرداران توکن‌های خود را که معمولاً حجم زیادی از ارزش بازار آن ارز را تشکیل می‌دهد، به صورت گسترده می‌فروشند. این فروش گسترده منجر به افزایش ناگهانی عرضه می‌شود و قیمت ارز دیجیتال به سرعت از بین می‌رود، موضوعی که در نهایت منجر به سود کلاهبرداران و از بین رفتن سرمایه سرمایه‌گذاران می‌شود.

ارزهای مناسب پامپ و دامپ کدام ها هستند؟

طرح پامپ و دامپ با انتخاب یک ارز دیجیتال مناسب این طرح کلاه‌برداری شروع می‌شود. در حالت ایده‌آل برای کلاهبرداران، این یک ارز دیجیتال کم‌شناخته یا تازه در بازار است و ارزش بازار کمی دارد که کمتر کسی نام آن را شنیده است. چنین ارز دیجیتالی نقدینگی کمی دارد و حجم معاملات آن پایین است، به این معنی که افراد بسیار کمی آن را می‌خرند و یا می‌فروشند. پس از شناسایی و انتخاب این ارز، کلاهبرداران مقدار زیادی از آن را خریداری می‌کنند و سپس طرح خود را شروع می‌کنند.

دستکاری قیمت در پامپ و دامپ

در کلاهبرداری پامپ و دامپ، قیمت یک ارز دیجیتال به هدف فریب مردم دستکاری می شود.

با این حال مهم است بدانید که روش کلاهبرداری پامپ و دامپ صرفاً محدود به انتخاب یک ارز عرضه شده در بازار نیست و بسیاری از زمان‌ها کلاهبرداران ارز دیجیتال مخصوص خود را ایجاد و عرضه می‌کنند و سپس با ایجاد مراحل پامپ و دامپ، از آن سود بدست می‌آورند.

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

در حالی که در ابتدا شناسایی اینگونه ارز‌ها آسان نیست، اما نشانه‌های مشترکی وجود دارد. اگر به یک باره قیمت و ارزش بازار یک ارز دیجیتال افزایش پیدا کرده است، مهم است قبل از سرمایه‌گذاری حتماً پیرامون آن پروژه، اهداف، تیم توسعه و دلیل افزایش قیمتی تحقیق داشته باشید. همچنین اگر تعداد بسیار زیادی از توکن‌های یک ارز دیجیتال کمتر شناخته شده در اختیار چند آدرس محدود (به اصطلاح نهنگ‌ها) است، می‌تواند زنگ خطری برای شما باشد و بهتر است از خریداری و معاملات آن ارز دیجیتال دوری کنید.

به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌خواهید یک ارز دیجیتال امن را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید، بهتر است یکی از ارز‌های بزرگ و شناخته شده بازار را انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0