از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

آشنایی با حمله 51 درصدی و خطرات آن

بلاک چین همانند هر تکنولوژی جهانی دیگری همواره مورد حمله قرار می‌گیرد و در حالی که به صورت کلی این شبکه و فناوری ایمن است، اما همچنان روش هایی وجود دارد تا در شبکه‌های بلاک چینی خراب کاری انجام شود. یکی از این روش‌ها، حمله 51 درصدی است.

حمله 51 درصدی چیست؟

حمله 51 درصدی به یک حمله یکپارچه به یک سیستم بلاک چینی اشاره دارد که در آن یک عامل و یا سازمان مخرب موفق می‌شود تا بیش از نیمی از کل قدرت هش شبکه را در اختیار بگیرد و سپس با قدرت بدست آمده، باعث اختلال در شبکه شود.

اگر یک کاربر، گروه و یا سازمانی با هدف مخرب فعالیت کنند و بیش از 50 درصد از کل نرخ هش شبکه یک بلاک چین را کنترل کنند، سپس آن‌ها می‌توانند مکانیسم اجماع شبکه را نادیده بگیرند و اعمال مخرب مختلفی مانند افزایش هزینه‌ها را انجام دهند.

در حمله 51 درصدی، مهاجم در صورتی که بیش از 50 درصد توان هش شبکه را در اختیار داشته باشد، می‌تواند ترتیب تراکنش‌ها را تغییر دهد، تأیید برخی و یا همه تراکنش‌ها را به تأخیر اندازد و همچنین این قدرت را خواهد داشت تا از فعالیت استخراج برخی و یا همه ماینر‌های دیگر جلوگیری کند که می‌تواند به استخراج انحصاری منجر شود.

به عنوان مثال، اگر یک عامل مخرب 51 درصد از قدرت هش شبکه بیت‌کوین را در اختیار بگیرد، می‌تواند با ارسال مقداری بیت‌کوین به یک کیف پول ارز دیجیتال در ازای دریافت دلار، یک معامله آفلاین OTC انجام دهد و به محض تأیید تراکنش توسط گره‌های شبکه، خریدار ساده لوحانه دلار را به کلاهبردار تحویل می‌دهد. پس از آن، عامل مخرب می‌تواند قبل از تأیید انتقال بیت‌کوین، به بلاک چین برگردد و یک زنجیره جایگزین استخراج کند که این انتقال بیت‌کوین در آن گنجانده نشده است. داشتن بیش از نصفی از سهم قدرت شبکه، تضمین می‌کند که این اقدام توسط شبکه به عنوان یک تراکنش معتبر پذیرفته شود.

حمله 51 درصدی و اثرات آن

حمله 51 درصدی می تواند اثرات مخربی در فعالیت شبکه بلاک چینی داشته باشد

البته لازم به ذکر است که این حمله در صورت موفقیت، قدرت تمام و کمال به مهاجم نمی‌دهد و اقداماتی از جمله تغییر پاداش بلوک، ایجاد کوین جدید و سرقت ارز‌های دیگر کاربران با این حمله قابل انجام نیست. همچنین این حمله به راحتی قابل شناسایی است و معمولاً توسعه‌دهندگان و دیگر فعالان شبکه به سرعت به آن واکنش نشان می‌دهند.

آیا خطری بیت کوین را تهدید می‌کند؟

حمله 51 درصدی معمولاً در بلاک چین‌های کوچک و کم استفاده قابل انجام است و در بلاک چین‌های بزرگ جهانی مانند بیت کوین امروزه این نوع حمله غیرممکن شده است، زیرا شبکه به حدی بزرگ است که یک سازمان یا فرد این امکان را ندارد تا بتواند بیش از 50 درصد از توان هش شبکه را در اختیار داشته باشد. هرچه شبکه‌های بلاک چینی بزرگتر شوند و توسط افراد بیشتری استفاده شوند، انجام این حمله سخت‌تر می‌شود.

بنابراین، احتمال وقوع حملات 51 درصدی در شبکه‌های بزرگ، به‌ویژه در بلاک چین بیت‌کوین، که امن‌ترین شبکه ارز‌های دیجیتال است، بسیار کم است.

بیت کوین و تجربه حمله 51 درصدی

با این حال جالب است بدانید در زمانی که بیت کوین محبوبیت امروز را نداشت، یک شرکت دارای استخر استخراج توانست بیش از 50 درصد توان هش شبکه را در اختیار داشته باشد، اما خوشبختانه برای بیت کوین این شرکت استخراج ارز دیجیتال اهداف مخربی نداشت و داوطلبانه سهم خود را کاهش داد. از آن زمان به بعد استخراج‌کنندگان و فعالان بیت کوین اقداماتی را انجام داده‌اند تا از رخ دادن دوباره این حمله جلوگیری کنند، اقداماتی که تا به امروز موفق بوده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0