از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

بازار اسپات و اسپات تریدینگ چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال یکی از گسترده ترین و بزرگترین بازارهای مالی جهانی است و روش های متنوعی برای سرمایه گذاری در این بازار وجود دارد. یکی از روش های محبوب کسب سود در بازار های مالی و ارزهای دیجیتال، ترید است. ترید، خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالاتر برای کسب سود از فاصله قیمتی ایجاد شده تعریف می شود و امروزه به روش های مختلفی قابل انجام است. یک روش پرطرفدار و پر استفاده تریدرهای روزانه برای کسب سود از نوسانات قیمتی، اسپات تریدینگ نام دارد، اما اسپات تریدینگ در کجا انجام می شود؟

بازار اسپات ارز دیجیتال چیست؟

بازاری که در آن ارزهای دیجیتال به صورت آنی مبادله و تسویه می شود، به عنوان یک بازار اسپات شناخته می شود و تجارت در این بازار شامل خرید ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا سایر آلت کوین ها و نگه داشتن آنها تا زمانی است که ارزش آنها افزایش یابد.

نام اسپات از آنجا آمده است که معاملات در این بازار آنی انجام و تسویه می شود. این بازار شامل بخش های مختلفی از جمله فروشندگان، خریداران و دفترچه سفارش است. فروشندگان در این بازارها قیمت فروش خود را مشخص می کنند و خریداران نیز در سمت مقابل قیمت خرید خود را مشخص می کنند و یا با همان قیمت پیشنهادی فروشندگان سفارش خود را ثبت می کنند. برای هر ارز دیجیتال، قیمت پیشنهادی، بالاترین قیمتی است که خریداران آماده پرداخت آن هستند و قیمت اعلامی، پایین ترین قیمتی است که فروشندگان برای تحویل ارز دیجیتال می پذیرند.

هر دفترچه سفارش دو طرف دارد، در یک سمت خریداران می توانند قیمت درخواستی خود را پیشنهاد کنند و در سمت مقابل فروشندگان می توانند قیمت اعلامی فروش خود را ثبت کنند.

دفتر سفارش، پیشنهادات و درخواست ها را ثبت می کند و در صورتی که خریدار و فروشنده قیمت یکسانی اعلام کرده باشند، معامله به صورت خودکار و آنی انجام می شود. به عنوان مثال فرض کنید برای خرید بیت کوین، قیمت 10,000 دلاری را پیشنهاد می دهید، در صورتی که فروشنده ای سفارش فروشی با این قیمت ثبت کرده باشد معامله شما به طور خودکار انجام می شود و شما بیت کوین خود را دریافت می کنید. در غیر این صورت قیمت پیشنهادی شما به دفترچه سفارش اضافه می شود و هر زمان که فروشنده ای با قیمت شما حاضر به فروش باشد، معامله انجام می شود.

نمونه ای از اسپات تریدینگ

نمونه ای از بازار اسپات ارز دیجیتال که در آن قیمت های خریداران و فروشندگان قابل مشاهده است

اسپات تریدینگ چیست؟

هدف از ترید اسپات، خرید با قیمت کم و فروش در قیمت بالاتر برای کسب سود است، اما این نوع ترید همواره نمی تواند سودآور باشد.

قیمت لحظه ای، تاریخ معامله و تاریخ تسویه سه عامل مهم در معاملات اسپات هستند. قیمت فعلی ارز دیجیتال، قیمت لحظه ای گفته می شود و تریدرها می توانند به صورت آنی دارایی خود را در این قیمت بفروشند.

با ثبت سفارش های جدید و پر شدن سفارش های قدیمی، قیمت لحظه ای تغییر می کند. تاریخ معامله، زمان شروع و ثبت معامله است و نشان دهنده روزی است بازار معامله را ثبت می کند. تاریخ تسویه زمانی است که دارایی ها منتقل می شود و بسته به نوع بازار مورد معامله، ممکن است یک روز یا چند روز بین تاریخ معامله و تاریخ تسویه فاصله وجود داشته باشد، هرچند در بازار ارزهای دیجیتال معمولا در همان روز اتفاق می افتد.

آیا اسپات تریدینگ روش مناسبی برای خرید و فروش ارز دیجیتال است؟

اسپات تریدینگ می تواند کنترل بیشتری در اختیار شما قرار دهد و می توانید معاملات خود را به جای پلتفرم ها با کاربران انجام دهید. اسپات تریدینگ یکی از محبوب ترین روش های ترید ارز دیجیتال است و می تواند سودآوری خوبی داشته باشد، اما مهم است تا با نکات و پیچیدگی های این روش آشنا باشید زیرا اسپات تریدینگ همانند هر روش سرمایه گذاری دیگر در بازار، ریسک های خود را دارد و می تواند با ضرر نیز بسته شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0