از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

آشنایی با احساسات سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال؛ فومو و فاد چیست؟

با توجه به نوسانات شدید قیمتی ارز‌های دیجیتال، امروزه معاملات این دارایی‌های دیجیتال بسیار محبوب شده است و ترید رمزارز به یکی از روش‌های جذاب سرمایه‌گذاری و کسب سود در بازار‌های مالی تبدیل شده است.با این حال لازم به ذکر است که ترید و کسب سود از بازار ارز‌های دیجیتال روندی آسان نیست و پیچیدگی‌های خود مانند احساسات فومو و فاد را دارد. یک تریدر موفق باید این مهارت را داشته باشد تا نوسانات قیمتی بازار را به دقت بررسی کند و با روش‌های تحلیلی مختلف، روندی که یک ارز دیجیتال در آینده می‌تواند تجربه کند را شناسایی کند.

اما همواره پیش‌بینی و تحلیل تریدر‌ها عملی نمی‌شوند و ممکن است برخی زمان‌ها بازار کاملاً برخلاف پیش‌بینی‌ها و دیدگاه کلی موجود در بازار عمل کند. در این زمان‌ها، تریدر‌ها ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنند و این احساسات از جمله ترس و هیجان می‌توانند به طور مستقیم در تصمیم‌گیری‌ها تأثیر‌گذار باشند.

به همین دلیل مهم است که تریدر‌های حرفه‌ای بازار احساسات خود را کنترل کنند تا این احساسات بر منطق و سود و زیان معاملات تأثیری نگذارند. فومو و فاد، دو نمونه از احساساتی هستند که بسیاری از سرمایه‌گذاران بازار آن را تجربه می‌کنند.

فومو و فاد چیست؟

فاد به معنی ترس، عدم اطمینان و شک است و فومو به ترس از دست دادن اشاره می‌کند. در ترید ارز‌های دیجیتال، همانند بسیاری از جنبه‌های زندگی، فومو و فاد می‌تواند منجر به تصمیم‌گیری‌های اشتباه ششود.

فاد معمولاً توسط شبکه‌های اجتماعی و اخبار ایجاد می‌شود و اخبار و شایعات منتشر شده، می‌توانند در میان سرمایه‌گذاران بازار ترس و شک ایجاد کنند. در حالی که روند قیمتی و شرایط پیرامون یک ارز دیجیتال مثبت است، فاد می‌تواند منجر به ایجاد ترس میان سرمایه‌گذاران شود و در نهایت قیمت به جای افزایش، کاهش تجربه کند.

فاد معمولاً براساس اخبار پیرامون اشخاص محبوب ایجاد می‌شود، به عنوان مثال در گذشته نظرات ایلان ماسک پیرامون آلودگی زیست محیطی بیت کوین باعث شد تا این ارز دیجیتال کاهش قیمتی داشته باشد. در مجموع ترس، عدم قطعیت و شک و تردیدی که در رسانه‌ها پخش می‌شود را می‌توان فاد نامید.

فومو در سمت مقابل موضوعی شخصی‌تر است و به تریدر برمی گردد. برخی زمان‌ها، در حالی که بازار روندی تقریباً ثابت طی می‌کند، برخی از ارز‌های دیجیتال افزایش قیمتی زیادی را به صورت ناگهانی تجربه می‌کنند.

فومو

فومو می تواند منجر به خرید یک ارز دیجیتال در اوج قیمتی شود

میم کوین‌ها از جمله مواردی هستند که طی چند سال گذشته به ناگهان رشد قیمتی بسیاری را تجربه کردند. در این بین، تریدر‌ها و سرمایه‌گذارانی که این ارز‌های دیجیتال را در اختیار ندارند ممکن است دچار حس فومو شوند و این حس را پیدا کنند که از این رشد قیمتی و سود‌های کلان در حال عقب ماندن هستند.

ایجاد حس فومو در تریدر، معمولاً منجر می‌شود تا در اوج‌های قیمتی یک ارز دیجیتال را خریداری کند و سپس با کاهش قیمتی آن ارز دیجیتال، دچار ضرر و از دست دادن سرمایه خود می‌شود.

مراقب احساسات خود باشید

فاد و فومو عواملی احساسی و مبتنی بر ترس هستند که بر معامله سرمایه‌گذاران اثر منفی می‌گذارند. مهم است در ترید‌های خود همواره به اصول و نمودار‌های بررسی شده توجه داشته باشید و فاد را زودتر از باقی بازار شناسایی کنید. اگر فکر می‌کنید قیمت یک ارز دیجیتال به طور غیرمنطقی افزایش و یا کاهش تجربه می‌کند، بهتر است از آن دوری کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0