از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

بلاک چین چیست؟

شاید تا چند سال گذشته کمتر کسی نام بلاک چین را شنیده بود، اما امروزه با محبوبیت جهانی ارز‌های دیجیتال بلاک چین نیز تبدیل به نامی آشنا برای علاقه مندان و سرمایه‌گذاران این بازار شده است. اما بلاک چین چیست؟

بلاک چین، پایگاه داده امن و غیرمتمرکز

پایگاه‌های داده همانطور که از نام آن‌ها مشخص است، محل‌هایی برای ذخیره و دسترسی به داده‌های مختلف است. بلاک چین نیز یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده است که بین کاربران شبکه به اشتراک گذاشته شده است.

به عنوان یک پایگاه داده، بلاک چین اطلاعات را به صورت دیجیتال ذخیره می‌کند. از بلاک چین‌ها معمولاً در ارزدیجیتال مانند بیت کوین، برای ثبت و حفظ داده‌ها و تراکنش‌ها به صورت غیرمتمرکز استفاده می‌شود.

بلاک چین با فناوری نوآورانه خود همواره امنیت و غیرقابل تغییر بودن این اطلاعات ذخیره شده را تضمین می‌کند و به همین دلیل علاوه بر ارز‌های دیجیتال، امروزه در بسیاری از بخش‌ها و فعالیت‌های مختلف دیگر جهانی نیز کاربرد پیدا کرده است.

در حالی که در بلاک چین هویت افراد مشخص نیست، اما داده‌های ذخیره شده در بلاک چین شفاف هستند و تمام کاربران می‌توانند اطلاعات عمومی پیرامون داده‌ها و تراکنش‌ها را مشاهده و بررسی کنند.

یکی از تفاوت‌های کلیدی بین یک پایگاه داده معمولی و بلاک چینی، نحوه ساختار داده‌ها است. بلاک چین اطلاعات را در گروه‌هایی به نام بلاک‌ها جمع‌آوری می‌کند که هرکدام مجموعه‌ای از اطلاعات را در خود نگهداری می‌کنند. بلاک‌ها ظرفیت‌های ذخیره‌سازی مشخصی دارند و هنگامی که پر می‌شوند، بسته می‌شوند و به بلاک پرشده قبلی متصل می‌شوند که در نهایت زنجیره‌ای از داده‌ها را تشکیل می‌دهند که به عنوان زنجیره بلاک شناخته می‌شود.

بلاک های بلاک چین

در بلاک چین، داده ها در بلاک ها ذخیره می شوند که در نهایت زنجیره ها را تشکیل می دهند.

سپس تمام اطلاعات جدید پس از بلاک قبلی، در یک بلاک جدید تشکیل می‌شود و پس از پر شدن به زنجیره اضافه می‌شود. این ساختار ذخیره داده، باعث می‌شود تا در نهایت این اطلاعات ذخیره شده غیرقابل تغییر شوند و فرآیند انجام شده برگشت ناپذیر باشد. همچنین تمام بلاک‌ها در بلاک چین زمان‌های دقیق اضافه شدن را ثبت می‌کنند که به شفافیت و غیرقابل تغییر بودن اطلاعات ذخیره شده کمک می‌کند.

چرا این فناوری در فضای غیرمتمرکز و ارز‌های دیجیتال اهمیت زیادی دارد؟

بلاک چین را یک سازمان و دفتر بزرگ جهانی تصور کنید، دفتری که در آن روزانه اطلاعات هزاران تراکنش و دیگر داده‌های جدید و قدیمی ذخیره و نگهداری می‌شود. در حالی که تمام افراد می‌توانند این اطلاعات را ببینند و بخوانند، اما هیچکس این حق را ندارد که اطلاعات را تغییر دهد یا اطلاعات و داده‌های تقلبی ایجاد کند.

ارز‌های دیجیتال با کمک این دفتر می‌توانند داده‌ها و تراکنش‌های خود را ذخیره کنند و مطمئن باشند که اطلاعات غیرقابل تغییر باقی خواهد ماند. حال می‌توانید بهتر درک کنید که چرا بلاک چین مهم است و کاربرد آن دقیقاً چیست.

امکان ذخیره امن و غیرقابل تغییر‌پذیر داده‌های بلاک چینی باعث شده است تا از این فناوری علاوه بر ارز‌های دیجیتال، در بخش‌های متنوع دیگری مانند رای‌گیری‌ها نیز استفاده شود. امروزه فناوری بلاک چین تنها محدود به ارز‌های دیجیتال نیست و این فناوری حتی پتانسیل آن را دارد تا پایه‌های اینترنت نسل آینده یعنی وب 3.0 را بنا کند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0