از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

جفت ارز چیست؟ با جفت ارز‌های رمزارز و فارکس آشنا شوید

در زمان معامله و مشاهده بازار‌های مالی ارز‌های دیجیتال و فارکس، ممکن است با برخی گزینه‌ها مانند BTC/ETH و یا USD/EUR مواجه شده باشید که به آن‌ها جفت ارز گفته می‌شود، اما این علامت‌ها به چه معنی هستند و چگونه از جفت ارز‌ها برای معاملات استفاده می‌شود؟

جفت ارز در بازار ارز‌های دیجیتال و فارکس چیست؟

جفت ارز که به آن جفت معاملاتی نیز گفته می‌شود، دارایی‌هایی هستند که در صرافی و یا پلتفرم‌های مالی با یکدیگر معامله می‌شوند. جفت معاملاتی ارزش یک ارز با ارز دیگر مقایسه می‌کنند، که به اولین ارز فهرست شده در یک جفت معاملاتی، ارز پایه و به ارز دوم، ارز مظنه گفته می‌شود.

جفت معاملاتی نشان می‌دهند که چه مقدار از ارز مظنه برای خرید یک واحد ارز پایه مورد نیاز است. دارایی‌ها در جفت ارز فارکس با کد ISO و در بازار ارز‌های دیجیتال با نماد اختصاری آن‌ها نشان داده می‌شوند. در بازار فارکس، جفت معاملاتی EUR/USD محبوب‌ترین است و حدود یک سوم از کل معاملات فارکس را تشکیل می‌دهد. در بازار ارز‌های دیجیتال نیز BTC/USDT از محبوب‌ترین جفت ارز‌ها است.

برای درک بهتر جفت معاملاتی، جفت ارز یورو/دلار آمریکا (EUR/USD) را بررسی می‌کنیم. در این مثال، یورو ارز پایه و دلار ارز مظنه است و نرخ تبدیل عدد 1.03 را نمایش می‌دهد. بنابراین این جفت ارز نشان می‌دهد که در تمام معاملات این لحظه، 1 یورو با 1.03 دلار آمریکا معامله می‌شود و برای خرید 1 یورو، باید 1.03 دلار بپردازید.

جفت معاملاتی رمزارز نیز مشابه این موضوع عمل می‌کنند، به عنوان مثال در زمانی که BTC/USDT نرخ تبدیل عدد 20500 را نشان می‌دهد، برای خرید 1 بیت کوین (ارز پایه) باید 20500 تتر (ارز مظنه) پرداخت کنیم.

انواع جفت معاملاتی

جفت معاملاتی در بازار فارکس با توجه به نقدینگی و حجم معاملات دسته‌بندی می‌شوند و سه دسته اصلی برای جفت ارز‌ها، جفت ارز‌های اصلی (Major)، جفت ارز‌های کوچک (Minor) و جفت ارز‌های اگزاتیک (Exotic) نام دارد.

جفت ارزهای اصلی اصلی، آن‌هایی هستند که بیشترین حجم معاملات را در اختیار دارند. از محبوب‌ترین جفت ارز‌های اصلی می‌توانیم به EUR/USD، USD/JPY و GBP/USD اشاره کنیم.

به جفت ارز‌هایی که دلار در سمتی از آن قرار ندارد، جفت معاملاتی کوچک گفته می‌شود که شامل ارز‌های اصلی پوند، یورو و ین می‌شوند. از محبوب‌ترین جفت ارز‌های کوچک می‌توانیم به EUR/GBP، EUR/JPY و GBP/JPY اشاره کنیم.

در نهایت اگزاتیک، جفت ارز‌هایی هستند که مثل جفت ارز‌های دسته اصلی و کوچک محبوب نیستند و نقدینگی و حجم معاملات پایینی دارند. EUR/TRY، USD/HKD و JPY/NOK از جمله جفت ارز‌هایی هستند که در این دسته قرار می‌گیرند.

چرا جفت ارز مهم است؟

کاربرد جفت ارز

جفت ارزها می توانند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهند.

جفت معاملاتی می‌توانند به سادگی ارزش یک دارایی را در مقایسه با یک دارایی و ارز دیگر به شما نشان دهند که در نهایت می‌تواند در شناسایی گزینه‌های مناسب سرمایه‌گذاری به شما کمک کند و دقت در بررسی و تحلیل‌ها را بالا ببرد. همچنین مهم است بدانید برخی جفت ارز‌ها رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند و افزایش و کاهش‌ها بر دیگری اثرگذار خواهد بود.

لازم به ذکر است که جفت ارز‌های محبوب، همواره از حجم معاملات و نقدینگی بالایی برخوردار خواهند بود. انتخاب جفت معاملاتی مناسب اهمیت بسیاری دارد و مهم است که با روش‌های شناسایی و انواع آن‌ها آشنا باشید، در این زمینه دوره‌های آکادمی سرمایکس می‌توانند اطلاعات مهم و مفیدی را در اختیار شما قرار دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0