از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

دائو چیست؟ با سازمان‌های غیرمتمرکز آشنا شوید

فناوری بلاک چین و ارز‌های دیجیتال موفق شده‌اند تا بسیاری از فعالیت‌های مالی و سبک زندگی ما را تغییر دهند و از این فناوری نوین امروزه در آموزش، معاملات مالی، اعتبارسنجی‌ها، ثبت و انتقال مالکیت و ده‌ها بخش دیگر استفاده می‌شود. این فناوری با ماهیت غیرمتمرکز خود باعث تغییر بسیاری از بخش‌ها شده است و یکی از آن‌ها، سازمان‌ها هستند. در حالی که در گذشته سازمان‌ها و شرکت‌ها توسط تیمی مدیریتی در یک ساختمان مدیریت می‌شدند و کاربران و مشارکت‌کنندگان نقش بسیار کمی در آن داشتند، ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین و رمزارز‌ها نوع جدیدی از سازمان‌ها را معرفی کرده است که به آن‌ها دائو گفته می‌شود.

دائو چیست؟

یکی از ویژگی‌های مهم ارز‌های دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آن‌ها است. این بدان معناست که این ارز‌های دیجیتال توسط یک مؤسسه متمرکز مانند یک دولت یا بانک‌های مرکزی کنترل نمی‌شوند و در عوض، بین انواع کامپیوتر‌ها، شبکه‌ها و گره‌ها تقسیم و اجرا شده‌اند که این ماهیت غیرمتمرکز باعث شفافیت، امنیت و حفظ حریم خصوصی بیشتر شده است.

با الهام از تمرکززدایی ارز‌های دیجیتال، گروهی از توسعه‌دهندگان ایده دائو را در سال 2016 مطرح کردند. دائو (DAO) مخفف سازمان مستقل غیرمتمرکز و شکل نوظهوری از ساختار قانونی و مدیریتی سازمانی است که در آن هیچ نهاد مرکزی حاکمیتی وجود ندارد و اعضای سازمان در راستای هدف مشترکی با یکدیگر همکاری دارند.

دائو به طور کلی مشابه سازمان‌ها و شرکت‌ها اما فاقد یک قدرت مرکزی است و توسط گروهی از رهبران و مشارکت‌کنندگان مدیریت می‌شود.

اعضای دائو

دائو توسط اعضای خود مدیریت می شود و هسته مدیریت مرکزی ندارد.

در دائو، تصمیمات با رای‌گیری‌ها انجام می‌شود و در حالی که عموماً گروهی متشکل از چندین نفر به عنوان توسعه‌دهندگان و مدیران وجود دارد، اما تمام علاقه مندان به پروژه و مشارکت‌کنندگان سازمان حق رأی، تصمیم‌گیری‌ها و تغییر در تصمیمات را دارند.

رای‌گیری‌ها در سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز به کمک توکن‌های ارز دیجیتالی انجام می‌شود و هرکس که توکن‌های بومی سازمان را در اختیار داشته باشد، می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها حق رأی داشته باشد. هرچند قدرت رای‌گیری کاربران اغلب براساس میزان توکن‌های آن‌ها تعیین می‌شود و به عنوان مثال کاربری که 100 توکن داشته باشد دو برابر قدرت بیشتری نسبت به کسی که 50 توکن دارد در رای‌گیری‌ها خواهد داشت.

دلیل این موضوع این است که دائو‌ها بر این باور هستند کسانی که بیشتر در سازمان سرمایه‌گذاری می‌کنند، انگیزه بیشتری دارند تا با حسن نیت عمل کنند و به همین دلیل امتیازات و قدرت بیشتری را به آن‌ها می‌دهند.

دائو‌ها همچنین اغلب دارای خزانه‌های مالی هستند که توکن‌ها و سرمایه سازمان در آن نگهداری می‌شود و اعضای سازمان در مورد استفاده از این وجوه می‌توانند رأی دهند. خزانه دائو‌ها همانند دیگر بخش‌های سازمان، به شکل غیرمتمرکز و شفاف مدیریت می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد اعتماد و افزایش علاقه به این پروژه‌ها شود.

چگونه در دائو‌ها سرمایه‌گذاری کنیم؟

اگر به سرمایه‌گذاری در این سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز علاقه‌مند شده‌اید، خرید و فروش توکن‌های آن‌ها می‌تواند شروع خوبی برای شما باشد. همانطور که گفته شد دائو‌ها توکن‌های بومی خود را دارند که ماهیت حاکمیتی و استفاده در تراکنش‌ها را دارد.

این توکن‌ها همانند دیگر ارز‌های دیجیتال، فرصت‌های جذاب سرمایه‌گذاری را در اختیار علاقه مندان قرار می‌دهند. توکن‌های یونی سواپ (UNI)، آوه (Aave) و کرو دائو (CRV) از جمله محبوب‌ترین توکن‌های دائو بازار هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0