از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

هارد فورک چیست؟

بلاک چین یک فناوری جدید است و بسیاری از بخش‌ها و نحوه فعالیت آن برای بسیاری از سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال آشنا نیست. اما با توجه به اینکه بلاک چین پایه و اساس ارز‌های دیجیتال بوده است، این فناوری و تغییرات آن به طور مستقیم بر ارز‌های دیجیتال و بازار رمزارز اثر می‌گذارد و برای یک سرمایه‌گذار علاقه‌مند به این بازار، مهم است تا با فناوری بلاک چین نیز آشنا باشد. در فضای ارز‌های دیجیتال و بلاک چین اصطلاحات متنوعی وجود دارد و شما نیز احتمالاً تا به امروز برخی از آن‌ها مانند هارد فورک را شنیده‌اید. اما هارد فورک چیست و چرا مهم است؟

با هارد فورک آشنا شوید

توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال معمولاً به دلایل مختلف نیاز پیدا می‌کنند تا شبکه را ارتقا دهند و یا تغییراتی در آن اعمال کنند. در حالی که اکثر این تغییرات درون همان شبکه انجام می‌شود، اما برخی زمان‌ها این تغییرات بزرگ هستند و به طور اساسی فعالیت و یا بخش‌هایی از شبکه را تغییر می‌دهند.

در برخی زمان‌ها این تغییرات منجر به ایجاد یک شبکه جدید می‌شود و گره‌های جدیدترین نسخه بلاک چین دیگر نسخه‌های قدیمی بلاک چین آن ارز دیجیتال را نمی‌پذیرند، به این تغییر اساسی پروتکل شبکه هارد فورک گفته می‌شود.

هارد فورک برای انجام شدن به تمام گره‌ها و کاربران نیاز دارد تا به آخرین نسخه از پروتکل ارتقا پیدا کنند.

تمام هارد فورک‌ها توسط تیم توسعه خود ارز دیجیتال انجام نمی‌شوند، برخی زمان‌ها اعضای جامعه یک ارز دیجیتال بر سر مسأله‌ای به مشکل می‌خورند و با نارضایتی از بلاک چین موجود، ممکن است این اعضا یک هارد فورک در شبکه اعمال و شبکه خود را ایجاد کنند. یکی از مهم‌ترین هارد فورک‌های تاریخ ارز دیجیتال، هارد فورک اتریوم بود که پس از اختلاف نظر بر سر تغییرات جدید شبکه در سال 2015 انجام شد و شبکه اتریوم کلاسیک را ایجاد کرد.

هارد فورک اتریوم

اتریوم کلاسیک، هارد فورکی از اتریوم است.

هارد فورک همچنین ممکن است به عنوان راهی برای جذب سرمایه برای پروژه‌ها و ارائه ارز‌های دیجیتال جدید انجام شوند.

همانطور که گفته شد در هارد فورک یک شبکه جدید ایجاد می‌شود، این شبکه می‌تواند ادامه شبکه قبلی باشد و یا شبکه‌ای کاملاً جدا (مانند مثال اتریوم کلاسیک) را ایجاد کند. در هر صورت، با انجام هارد فورک دیگر گره‌های جدیدترین نسخه بلاک چین، نسخه‌های قدیمی را نمی‌پذیرند.

به مرور زمان تمام کسانی که در بلاک چین قدیم هستند متوجه می‌شوند که دیگر نسخه مورد استفاده اعتبار ندارد و به سرعت فعالیت خود را به آخرین نسخه ارتقا می‌دهند.

چرا فورک مهم است؟

در صورتی که چیزی به نام فورک وجود نداشت، در صورت ایجاد یک مشکل بزرگ در شبکه دیگر توسعه‌دهندگان قادر به رفع آن مشکل و یا حتی ارائه خدمات جدید و بهتر در شبکه‌های خود نبودند.

فورک‌ها برای سرمایه‌گذاران بازار نیز مهم است و با دنبال کردن اخبار پیرامون فورک‌ها می‌توانید از برخی تغییرات مهم و تأثیر‌گذار در شبکه‌های بلاک چینی خبردار شوید، تغییراتی که می‌تواند در نتیجه اثرات مثبت و یا منفی برای ارز دیجیتال داشته باشد.

به عنوان مثال اخیراً اتریوم با انجام یک هارد فورک، مکانیزم فعالیت خود را از اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS) تغییر داد که یکی از بزرگترین تغییرات این شبکه به شمار می‌رود و فرآیند استخراج از اتریوم حذف شد. موضوعی که در نهایت منجر به کاهش آلودگی‌های زیست محیطی جهانی شبکه اتریوم و پذیرش بیشتر آن می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0