از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

اندیکاتور چیست؟ با بهترین اندیکاتور‌های تحلیل تکنیکال آشنا شوید

دانستن روش‌های تحلیلی بازار ارزدیجیتال و نحوه استفاده از این روش‌ها پیش نیاز فعالیت موفق و سودآور در بازار ارز‌های دیجیتال است. اگر شما نتوانید پروژه‌های موفق را شناسایی کنید و یا روند‌های قیمتی گذشته آن‌ها را بررسی کنید، مشخص است که تمام تصمیمات معاملاتی شما براساس احساسات، حدس و گمان و یا پیشنهادات دیگران خواهد بود. روندی که نمی‌تواند نتیجه مثبتی را به همراه داشته باشد. در روش های تحلیلی، اندیکاتور ها نیز اهمیت زیادی در شناسایی موقعیت های مناسب دارند.

احتمالاً تا به امروز نام برخی روش‌های تحلیلی مانند فاندامنتال و تکنیکال را شنیده‌اید، دو روش محبوب و مهم که در بسیاری از بازار‌های مالی جهان از جمله ارز‌های دیجیتال استفاده می‌شود.

در تحلیل تکنیکال، تمرکز بر نمودار‌های قیمتی است و علاوه بر نمودار‌های اصلی، از نمودار‌های کمکی نیز استفاده می‌شود که اطلاعاتی از جمله قیمت، زمان و حجم را استخراج می‌کنند و آن‌ها را در توابع ریاضی قرار می‌دهند، نمودار‌ها و توابعی که به آن‌ها اندیکاتور یا شاخص گفته می‌شود. اندیکاتور‌ها در واقع نمودار‌های آماری هستند که برای اندازه‌گیری و بررسی شرایط فعلی و همچنین پیش‌بینی روند‌های مالی آینده استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال نمودار قیمتی ارزدیجیتال بیت کوین را تصور کنید، در این نمودار اطلاعات کلی پیرامون قیمت، تاریخ و ساعت و برخی جزئیات دیگر وجود دارد. حال با استفاده از اندیکاتوری مانند میانگین متحرک، این امکان را پیدا می‌کنیم تا این داده‌های قیمتی را بهتر بخوانیم و اثرات نوسانات کوتاه مدت را حذف کنیم که در نهایت به تحلیل بهتر کمک می‌کند.

مهم‌ترین اندیکاتور‌ های تحلیل تکنیکال کدام هستند؟

مهم ترین اندیکاتورهای بازار

RSI,MA و BB از مهم ترین اندیکاتورهای بازار هستند.

شاخص قدرت نسبی (RSI)

RSI یک اندیکاتور مؤمنتوم است که با استفاده از فرمولی پیچیده می‌تواند حرکات، سرعت و میزان تغییرات قیمت را اندازه‌گیری کند و شرایط اشباع خرید و یا فروش را نشان دهد.

 میانگین متحرک (MA)

میانگین متحرک یکی دیگر از شاخص‌های محبوب در تحلیل بازار ارز‌های دیجیتال است و هدف اصلی آن نشان دادن میانگین قیمت تعداد مشخصی از کندل‌های اخیر است. گفتنی است که میانگین متحرک انواع مختلفی دارد و هرکدام، زیرمجموعه‌هایی دارند که بازه‌های زمانی مختلف را محاسبه می‌کنند. از مهم‌ترین انواع شاخص میانگین متحرک می‌توانیم به میانگین متحرک ساده (SMA)، میانگین متحرک سطحی (SMMA)، میانگین متحرک نمایی (EMA) و میانگین متحرک وزنی (WMA) اشاره کنیم.

بولینگر باند (BB)

این شاخص نوسانات قیمتی بازار را اندازه‌گیری می‌کند و از سه جز اصلی باند بالا (مثبت)، باند میانی و باند پایین (منفی) تشکیل شده است. در این شاخص فاصله این باند‌ها مهم است و یکی از کاربرد‌های آن، نمایش کاهش یا افزایش نوسانات قیمتی است. زمانی که فاصله کم شود و باند‌ها به یکدیگر نزدیک شوند، نوسانات قیمتی شدید در پیش است و در زمانی که فاصله بین باند‌ها زیاد شود نشانگر کاهش نوسانات بازار است.

آیا با اندیکاتور‌ها می‌توان به سود رسید؟

اندیکاتور‌ها به طور دقیق به شما نشان می‌دهند که در گذشته چه اتفاقی افتاده است، اما نمی‌توانند به شما بگویند که در آینده به طور قطع چه اتفاقی خواهد افتاد. بنابراین مهم نیست که از چه اندیکاتور و یا چه تعداد از آن‌ها استفاده می‌کنید، اگر نتوانید به طور صحیح از این اطلاعات استفاده کنید و برای تصمیم‌گیری تنها به این شاخص‌های معاملاتی متکی باشید، هرگز یک تریدر موفق نخواهید شد.

پیشنهاد می‌کنیم در تحلیل‌های خود حتماً از چند اندیکاتور استفاده کنید و محدود به یک شاخص نباشید تا دقت و ارزش تحلیل خود را بالا ببرید. لازم به ذکر است در صورتی که سؤالات بیشتری دارید و یا می‌خواهید به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شوید، می‌توانید مسیر این سرمایه‌گذاری موفق را با دوره‌های آکادمی سرمایکس شروع کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0