از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

NFT چیست؟ حقوق مالکیت مجازی و فرصت جذاب سرمایه‌گذاری

شما نیز اگر اخبار اخیر بازار ارزهای دیجیتال را دنبال کرده باشید، احتمالا به نام NFT برخورده اید. اما NFT چیست؟ چه از طرفداران یا مخالفان NFT‌ها باشید، با خرید و فروش میلیون دلاری قطعه زمین‌های مجازی و یا تصاویر میمون‌های بی‌حوصله (BAYC)، به راحتی می‌توان فهمید که چرا این توکن‌ها برای بسیاری یک فناوری مهم برای آینده اینترنت و همچنین برای بسیاری یک کلاه‌برداری بزرگ دیده می‌شوند.

صرف نظر از اینکه دیدگاه شما نسبت به این توکن‌ها چیست، موفقیت NFT‌ها در جذب توجه عمومی واضح است و به نظر می‌رسد که آن‌ها آمده‌اند تا سالیان سال بمانند.

NFT چیست؟ ماهیت و اهمیت توکن‌های غیرقابل تعویض را بدانید

NFT مخفف توکن غیرقابل تعویض (Non-fungible token) است که در فارسی به آن توکن تعویض ناپذیر یا توکن غیرمثلی نیز گفته می‌شود. تعویض‌پذیر یا Fungible به چیزی گفته می‌شود که بتوان آن را به راحتی با هر چیز مشابه دیگری با همان ارزش جایگزین کرد. به عنوان مثال، اسکناس 100 هزارتومانی را می‌توان به راحتی با هر اسکناس 100 هزارتومانی دیگر جایگزین کرد، پس این اسکناس یک دارایی تعویض‌پذیر است.

اما در سمت مقابل، غیرقابل تعویض یا Non-fungible چیزی است که نمی‌توان آن را جایگزین کرد. آن توکن یا دارایی، بی‌نظیر و بی‌مانند است. برای درک بهتر یک آثار هنری معروف مانند نقاشی مونالیزا را در نظر بگیرید، هزاران هنرمند در سراسر جهان می‌توانند یک کپی از این نقاشی تهیه کنند اما هیچکدام، نقاشی اصلی نمی‌شوند و ارزش آن را پیدا نمی‌کنند. پس نقاشی مونالیزا، غیرقابل تعویض است.

همچنین این دارایی‌ها به دلیل اینکه نادر هستند، پتانسیل آن را دارند تا ارزش زیادی پیدا کنند. اما چگونه می‌توانیم از ویژگی منحصر به فرد بودن یک دارایی برای همیشه اطمینان حاصل کنیم؟ اینجا است که فناوری بلاک چین به کمک ما می‌آید.

همانطور که یک موزه از نقاشی مونالیزا محافظت می‌کند و مطمئن می‌شود که در آن نقاشی تغییری ایجاد و یا جایگزین نمی‌شود، بلاک چین نیز می‌تواند به عنوان امن‌ترین دفتر کل جهانی، این اطمینان را برای دارایی‌ها و توکن‌های مختلف فراهم کند.

بلاک چین را به صورت خلاصه می‌توانیم شبکه‌ای از مجموعه‌ای از رایانه‌ها معرفی کنیم که به صورت 24 ساعته و بی‌وقفه در تمام روز‌های هفته، داده‌ها و تراکنش‌ها را به شکلی ایمن ذخیره و پردازش می‌کند.

برای اثبات اینکه چه کسی یک دارایی دیجیتال یا فیزیکی را ایجاد کرده است، همراه با برخی اطلاعات دیگر مانند مالکان گذشته، تاریخ ایجاد و دیگر موارد می‌توانیم از بلاک چین استفاده و این اطلاعات را به امن‌ترین شکل در این شبکه ثبت و ذخیره کنیم. بلاک چین نیز در راستای این هدف، یک امضای دیجیتالی را در قالب یک توکن ایجاد می‌کند.

کاربرد توکن های NFT

امروزه توکن های NFT کاربرد های مختلفی پیدا کرده اند.

این توکن ایجاد شده غیرقابل ویرایش است و در نتیجه، تغییر ناپذیر است. پس این توکن‌ها می‌توانند اثباتی برای مالکیت شما بر دارایی‌ها باشند. حال بهتر می‌توانید متوجه شوید که توکن غیرقابل تعویض یا NFT دقیقاً به چه معنا است.

اما در حالی که هرکسی می‌تواند از تصاویر و آثار هنری دیجیتالی اسکرین شات بگیرد و ذخیره کند، پس اهمیت توکن های NFT چیست؟

چرا NFT‌ها ارزشمند هستند؟

برای درک ارزش این توکن‌ها، بهتر است به مثال نقاشی مونالیزا برگردیم. شما می‌توانید با مراجعه به موزه لوور پاریس، به راحتی با گوشی هوشمند خود و یا با بهترین دوربین‌های جهان، تصویر بسیار با کیفیتی از این نقاشی بگیرید و یا تصویر باکیفیتی از آن را از اینترنت دانلود کنید. اما در نهایت اصل نقاشی در اختیار موزه لوور است و تصویر ذخیره شده در گوشی شما هیچ ارزشی ندارد.

به همین دلیل است که یک تصویر به ظاهر ساده از یک مجموعه محبوب NFT با رقم میلیون دلاری فروخته می‌شود، زیرا در حالی که ذخیره آن تصویر توسط همه ممکن است، اما مالکیت واقعی تنها با بدست آوردن توکن آن امکان‌پذیر است.

NFT، فرصت سرمایه گذاری و نقش آن در آینده جهان

استفاده و کاربرد NFT تنها محدود به آثار هنری دیجیتالی نیست. امکان اثبات و انتقال آسان و سریع مالکیت دارایی‌های دیجیتال، یک ایده انقلابی است که می‌تواند نحوه تعامل و استفاده ما از اینترنت را به طور کامل تغییر دهد. NFT می‌تواند پایه و اساس خروج از اینترنت گذشته یعنی وب 2.0 و حرکت به اینترنت غیرمتمرکز آینده وب 3.0 باشد که در آن خدمات و دارایی‌ها متعلق به خود کاربران خواهد بود.

علاوه بر فواید توکن‌های غیرقابل معاوضه، با توجه به افزایش محبوبیت و حجم معاملات اخیر آن‌ها، فرصت مناسبی برای کسب سود و سرمایه‌گذاری در اختیار افراد قرار گرفته است. بنابراین با تحقیق و بررسی، بازار NFT می‌تواند قدم بعدی سرمایه‌گذاری پس از ارز‌های دیجیتال برای شما باشد؛ فرصتی که پیشنهاد می‌کنیم آن را از دست ندهید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0