از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

سافت فورک چیست؟

اگر به ارز‌های دیجیتال علاقه‌مند باشید احتمالاً تا به امروز نام “فورک” را شنیده‌اید. فورک به زبان ساده، تغییری در پروتکل یک بلاک چین است که مشارکت‌کنندگان و توسعه‌دهندگان بر آن توافق دارند. فورک به دلایل مختلفی انجام می‌شود و به طور کلی به دو دسته سافت فورک و هارد فورک دسته‌بندی می‌شوند.

سافت فورک چیست؟

بیت کوین و ارز‌های دیجیتال به کمک فناوری بلاک چین فعالیت می‌کنند و هر ارز دیجیتال زنجیره خود را دارد. برخی زمان‌ها به دلیل مشکل ایجاد شده در پروتکل و یا اعمال بهبود‌ها و خدمات جدید، در این زنجیره‌ها باید تغییری ایجاد شود.

این تغییرات با فورک انجام می‌شود. سافت فورک تغییری در پروتکل نرم‌افزار است که پس از اعمال باعث می‌شود بلوک‌ها و تراکنش‌های قبلی نامعتبر شوند، اما گره‌ها نیازی به ارتقا ندارند. در صورتی که در هارد فورک گره‌های قدیمی نیز نامعتبر می‌شوند.

سافت فورک به گونه‌ای عمل می‌کند که تغییرات و قوانین جدید با گره‌های قدیمی نیز سازگار هستند و این گره‌ها می‌توانند همچنان تا زمانی که از قوانین جدید پیروی کنند، بلوک‌های جدیدی را به زنجیره بلوکی شبکه اضافه کنند.

به طور خلاصه سافت فورک تغییرات جزئی‌تری نسبت به هارد فورک است که شبکه قبلی را ارتقا می‌دهد و منجر به ایجاد یک شبکه جدا و نامعتبر‌سازی گره‌های قدیمی نمی‌شود.

شبکه جدید سافت فورک

در سافت فورک شبکه جدیدی ایجاد نمی شود

برای درک بهتر این موضوع، مهم است با ماهیت پروتکل بلاک چین آشنا باشیم.

پروتکل بلاک چین چیست؟

بلاک چین را می‌توان به عنوان یک دفتر کل عمومی و توزیع شده تعریف کرد که تراکنش‌ها را در یک شبکه جهانی متصل از کامپیوتر‌ها به نام گره‌ها ثبت می‌کند. همه گره‌ها برابر هستند و از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می‌شوند. در شبکه، همه گره‌های شرکت‌کننده باید تراکنش را قبل از اضافه شدن به بلاک چین تأیید کنند.

یک بلاک چین عموماً تحت قوانین از پیش تعریف شده‌ای به نام پروتکل‌های بلاک چین عمل می‌کند که همه گره‌های شرکت‌کننده در شبکه با آن موافق هستند و آن را رعایت می‌کنند.

سافت فورک این قوانین را تغییر می‌دهد، اما گره‌های قدیمی، بلوک‌های جدید بلاک چین را معتبر تشخیص می‌دهند و به همین دلیل این گره‌ها همچنان معتبر باقی می‌مانند. موضوعی که احتمال ایجاد اختلال در شبکه را کاهش می‌دهد و به همین دلیل رایج‌ترین گزینه برای ارتقا بلاک چین ارز‌های دیجیتال بازار از جمله بیت کوین است. علاوه بر این، بر خلاف هارد فورک‌ها، سافت فورک‌ها برای اعمال قوانین جدید به تأیید و فعالیت تمام مشارکت‌کنندگان شبکه نیاز ندارند.

چرا سافت فورک انجام می‌شود؟

تا به الان متوجه شدید که سافت فورک کارکرد‌های شبکه را بدون تداخل بزرگ با ساختار بلاک چین تغییر می‌دهد و قوانین و کارکرد‌های جدیدی را اضافه می‌کند. توسعه‌دهندگان و فعالان شبکه به دلایل مختلفی مانند تغییر در الگوریتم اجماع و یا بروزرسانی‌های نرم‌افزاری از سافت فورک استفاده می‌کنند.

سافت فورک و هارد فورک هر دو در بازار ارز‌های دیجیتال اهمیت زیادی دارند و تغییرات اعمال شده با این دو نوع فورک می‌تواند اثرات مثبت و یا منفی در قیمت و نحوه فعالیت شبکه و ارز دیجیتال داشته باشد. به همین دلیل مهم است با زمان انجام و ماهیت فورک‌های ارز دیجیتال مورد نظر خود آشنا باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0