از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

استاپ لاس یا حد ضرر چیست؟

ارز‌های دیجیتال با نوسانات قیمتی خود این فرصت را برای ما فراهم کرده‌اند تا با سرمایه‌گذاری در این بازار، از این تغییرات قیمتی نوسان بگیریم و سود بدست‌آوریم. با وجود هزاران ارز دیجیتال متنوع، فرصت‌های زیادی برای کسب سود و سرمایه‌گذاری پرسود در این بازار وجود دارد. با این حال ترید در بازار ارز‌های دیجیتال یک فرآیند آسان و ایده‌آل برای تمام سرمایه‌گذاران نیست و شناسایی موقعیت‌های خرید و فروش می‌تواند دشوار باشد. ترید در بازار پرنوسان ریسک‌های خود را دارد و به همین دلیل باید با برخی ابزار‌ها و امکاناتی که می‌تواند به شما در این معاملات کمک کند آشنا باشید. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، استاپ لاس یا حد ضرر نام دارد.

حد ضرر چیست؟

حد ضرر یک ابزار معاملاتی است که برای محدود کردن ضرر و جلوگیری از ضرر بیشتر معاملات استفاده می‌شود. با استفاده از این ابزار، تریدر می‌تواند محدوده‌ای را مشخص کند که در زمان رسیدن قیمت به آن، به صورت خودکار معامله بسته و دارایی لیکویید شود.

گاهی اوقات اجتناب از ضرر به دلیل بسیاری از اخبار احتمالی بازار دشوار است و حتی بهترین و حرفه‌ای‌ترین تریدر‌های بازار نیز ضرر را تجربه می‌کنند. این موضوع در بازار ارز‌های دیجیتال بیشتر دیده می‌شود زیرا اخبار مختلفی در این بازار اثرگذار است و برخی زمان‌ها اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی جهانی ممکن است تمام تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال انجام شده را بی‌اعتبار کند.

به همین دلیل پیشنهاد می‌شود تمام تریدر‌ها از حد ضرر استفاده کنند تا در صورتی که روند قیمتی برخلاف پیش‌بینی‌ها حرکت کرد، تمام دارایی سرمایه‌گذار از دست نرود.

انواع حد ضرر

هم اکنون چندین نوع استاپ ضرر وجود دارد که بسته به وضعیت بازار کریپتو در سناریو‌های مختلف قابل استفاده است. برخی از مهم‌ترین آن‌ها در ادامه آورده شده است.

استاپ لاس کامل

در استاپ لاس کامل، زمانی که قیمت به پایین‌تر از محدوده مشخص شده برسد تمام ارز‌های دیجیتال تنظیم شده لیکویید می‌شود. این نوع از استاپ لاس و حدد ضرر در یک بازار باثبات با نوسانات ناگهانی و غیرمنتظره می‌تواند مفید باشد.

با این حال در بازار ارز‌های دیجیتال تا به امروز بار‌ها دیده شده است که کاهش‌های شدید قیمتی نیز می‌توانند به سرعت جبران شوند، اما اگر تریدر استاپ لاس کامل تنظیم کرده باشد ممکن است این بازگشت قیمتی و مقداری از سرمایه خود را از دست دهد. بنابراین در هنگام تنظیم این نوع استاپ لاس تریدر باید ریسک و سود هر دو سناریو را در نظر بگیرد.

استاپ لاس جزئی

در این نوع، تنها بخشی از دارایی در قیمت مشخص شده لیکویید می‌شود. این نوع از حد ضرر در بازار پرنوسان ارز‌های دیجیتال کاربردی و پرطرفدار است زیرا این فرصت را به تریدر می‌دهد تا در صورت بازگشت قیمت، باقی دارایی را به فروش برساند و ضرر جزئی ایجاد شده را جبران کند.

با این حال اگر کاهش قیمتی ادامه پیدا کند، با توجه به اینکه بخشی از دارایی لیکویید نشده است ممکن است تریدر نسبت به استاپ لاس کامل ضرر بیشتری را تجربه کند.

اهمیت حد ضرر

استاپ لاس در ترید اهمیت بسیاری دارد زیرا از ضرر بیشتر جلوگیری می کند

جمع‌بندی

مهم است توجه داشته باشید که حد ضرر برای جلوگیری از ضرر طراحی نشده است و هدف اصلی آن کاهش ضرر و آسیب‌های ایجاد شده است.

هنگام انتخاب و تعیین حدد ضرر، شما باید نسبت ریسک به پاداش و همچنین ماهیت و نوسانات قیمتی دارایی سبد خود را در نظر بگیرید و مهم است تلاش کنید تا جای ممکن روند کلی بازار را به درستی پیش‌بینی کنید.

چه تریدر حرفه‌ای باشید یا یک سرمایه‌گذار تازه کار، استفاده از حد ضرر بسیار مهم است و نباید از اهمیت آن غافل شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0