از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

وب 3.0 چیست؟ با نسل آینده و جذاب اینترنت آشنا شوید

پس از گذشت 39 سال از زمان تولد اینترنت در سال 1983، این تکنولوژی مسیر پر پیچ و خمی را طی کرده است. امروزه اینترنت همانند دیگر تکنولوژی های جهانی در حال رشد است و مسیر آن به سوی آینده آغاز شده است. اما اینترنت نسل آینده یعنی وب 3.0 چیست و بلاک چین چه نقشی در آن دارد؟

تا اواسط دهه 1990، اینترنت عموماً از صفحات وب ایستا ایجاد شده بود و ارسال و دریافت ایمیل و مطالعه اخبار عمده استفاده عموم مردم از این فناوری بود. اما طی 15 تا 20 سال گذشته صفحات وب بی‌روح و ساده اینترنت تغییر کرده‌اند و امکان تعامل با برنامه‌ها و وبسایت‌ها، بروزرسانی مداوم اطلاعات، تولید محتوای گسترده و همچنین استفاده از هزاران ربات و ابزار‌های خودکار فراهم شده است. اینترنتی که نسل 2.0 نامیده می‌شود و همان اینترنتی است که امروزه به طور مداوم از آن استفاده می‌کنیم و زندگی بدون آن به نوعی غیرممکن شده است.

حال نوع جدیدی از اینترنت را تصور کنید که می‌تواند خواسته‌ها و اطلاعات شما از جمله متن، صدا و یا سایر رسانه‌ها را هوشمندانه و به دقت با کمک پیشرفته‌ترین فناوری‌های هوش مصنوعی درک و تقسیر کند و همچنین با ماهیت غیرمتمرکز داده‌ها، حریم خصوصی و دارایی‌ها را تحت کنترل و اختیار تمام و کمال شما قرار دهد. اینترنتی که نسل 3.0 نام دارد و به آن وب 3.0 نیز گفته می‌شود.

ریشه استفاده از نام وب 3.0، به ایده یک اینترنت مستقل‌تر و هوشمند‌تر بر می‌گردد. اینترنتی که دیگر تحت کنترل شرکت‌های بزرگ مانند گوگل نیست و حفظ حریم خصوصی، کنترل دارایی‌های کاربران، آزادی عمل و در دسترس شدن خدمات از ماهیت‌های اصلی آن است.

اینترنتی که غیرمتمرکز است و همانند ارز‌های دیجیتال، افراد، شرکت‌ها و یا کشور‌های جهان کنترل آن را بر عهده نخواهد داشت و هوش مصنوعی (AI) بخش مهمی از آن را تشکیل می‌دهد.

نقش بلاک چین در ایجاد و توسعه وب 3.0 چیست؟

از آنجایی که وب 3.0 از طریق پروتکل‌های غیرمتمرکز – فناوری بلاک چین و ارز‌های دیجیتال – کار می‌کند، می‌توان انتظار داشت که هم‌گرایی و رابطه همزیستی قوی بین این سه فناوری ایجاد شود. قرارداد‌های هوشمند، متاورس، ارز‌های دیجیتال، ذخیره‌سازی داده‌های امن و غیرمتمرکز در بلاک چین، همگی می‌توانند زیربنا و زیرساخت ایجاد وب 3.0 را فراهم کنند.

نقش بلاک چین در وب 3.0

ارزهای دیجیتال و فناوری بلاک چین می توانند نقش مهمی در آینده اینترنت داشته باشند.

آینده‌ای را تصور کنید که می‌توانید در خیابان قدم بزنید و همزمان با چشمان خود جزئیات دیجیتالی شهر را همانند قیمت‌ها، اطلاعات عمومی مردم، تابلو‌های دیجیتالی و دیگر موارد را مشاهده کنید، قبض و پرداخت‌های خود را با اشاره دست پرداخت کنید و در هر زمان در جلوی چشمان خود به تمام اطلاعات و داده‌های اینترنت دسترسی داشته باشید.

شهر‌هایی که به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شوند و دیگر برای ذخیره‌سازی داده‌ها و فعالیت‌های مختلف به هزاران نیروی انسانی نیاز ندارند و احتمال رخ دادن خطا و مشکلات روش‌های سنتی در آن‌ها حذف شده است. شهری که تمام فعالیت‌های روزمره را برای شما بسیار آسان کرده است و خدمات مختلف دولتی و عمومی را در هر زمان و در سریعترین زمان در اختیار شما قرار می‌دهد. شهری که ساخت آن با وب 3.0 امکان‌پذیر است.

آیا وب 3.0 واقعی است؟

واقعیت این است که وب 3.0 در حال حاضر بیشتر در حد یک ایده باقی مانده است و با وجود پیشرفت تکنولوژی و ارائه ابزار‌های پیشرفته در صنعت بلاک چین و ارز‌های دیجیتال، همچنان با پیاده‌سازی واقعی وب 3.0 و استفاده گسترده از این فناوری فاصله زیادی داریم، اما واضح است که حرکت به سمت آینده اینترنت آغاز شده است و فرصت‌های متنوعی برای علاقه مندان در این بازار وجود دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0