از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

کوین و توکن ارز دیجیتال به چه معنی است و چه تفاوتی دارند؟

اصطلاحات کوین و توکن به طور گسترده در بازار ارز‌های دیجیتال استفاده می‌شوند و شما نیز حتماً تا به امروز آن‌ها را شنیده‌اید. در حالی که بسیاری تصور می‌کنند هر دو یک معنی را دارند و به راحتی می‌توان آن‌ها را اشتباه گرفت، اما در واقعیت کوین و توکن با یکدیگر متفاوت هستند و به مفاهیم مختلفی اشاره دارند.

ارز دیجیتال یک دارایی دیجیتال مبتنی بر بلاک چین است و کوین و توکن نیز هر دو با این تعریف مطابقت دارند. در حالی که سکه‌ها و توکن‌های ارز دیجیتال تا حد زیادی از دیدگاه یک کاربر معمولی یکسان هستند، اما تفاوت‌های فنی مهمی میان آن‌ها وجود دارد. دانستن این تفاوت می‌تواند به شما به عنوان یک سرمایه‌گذار کمک کند تا تصمیمات آگاهانه و بهتری در بازار بگیرید.

کوین ارز دیجیتال چیست؟

کوین یک ارز دیجیتالی است که شبکه بلاک چین اختصاصی خود را دارد.

ایجاد یک بلاک چین منبع باز و اختصاصی در حالی که قابل انجام است، اما به زمان و سطح خاصی از مهارت و تخصص نیاز دارد و هر تیم و شرکتی قادر به انجام آن نیست. از آنجایی که راه‌اندازی یک کوین بدون ساخت بلاک چین اختصاصی امکان‌پذیر نیست، ساخت کوین تبدیل به فرآیندی پیچیده شده است.

محبوب‌ترین و بزرگترین کوین بازار، بیت کوین (BTC) است. این ارز دیجیتال در بلاک چین اختصاصی خود به همین نام فعالیت می‌کند و برای پرداخت هزینه‌های تراکنش در شبکه استفاده می‌شود. بیت کوین اولین ارز دیجیتال جهان است و به دیگر کوین‌هایی که بعد از بیت کوین عرضه شده‌اند، آلت کوین گفته می‌شود. آلت کوین‌ها نیز شبکه‌های مستقل و مخصوص خود را دارند.

بیت کوین

بیت کوین محبوب ترین کوین بازار ارز دیجیتال است.

10 ارز دیجیتال زیر از جمله محبوب‌ترین کوین‌های بازار هستند:

بیت کوین (BTC)

اتریوم (ETH)

بایننس کوین (BNB)

کاردانو (ADA)

ریپل (XRP)

سولانا (SOL)

پولکادات (DOT)

دوج کوین (DOGE)

ترون (TRX)

اولانچ (AVAX)

توکن ارز دیجیتال چیست؟

توکن یک واحد ارزش دیجیتالی و نشان‌دهنده یک دارایی است.

برخلاف کوین‌ها، توکن‌ها بلاک چین خود را ندارند و در شبکه‌ها و بلاک چین‌های موجود بازار عرضه می‌شوند. همچنین توکن‌ها استخراج نمی‌شوند و ضرب شده‌اند، تعداد کل توکن‌های ضرب شده به شرایط مختلف تعیین شده توسط صادر‌کننده پروژه بستگی دارد و برای هر توکن متفاوت است.

توکن‌ها برای اهداف مختلفی عرضه می‌شوند. از توکن‌ها برای جمع‌آوری سرمایه و یا دسترسی به خدمات خاصی می‌توان استفاده کرد. برخی توکن‌ها حتی می‌توانند نماینده یک کوین در شبکه دیگر باشند که به آن‌ها رپد توکن گفته می‌شود. یکی دیگر از توکن‌های محبوب بازار، استیبل کوین‌ها نام دارند که برخلاف نام آن‌ها، در دسته توکن قرار می‌گیرند.

ارز‌های دیجیتال زیر از جمله محبوب‌ترین توکن‌های بازار هستند:

تتر (USDT)

یو اس دی کوین (USDC)

بایننس یو اس دی (BUSD)

دای (DAI)

شیبا اینو (SHIB)

چین لینک (LINK)

کوین یا توکن، کدام برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

مهم است بدانید که با تمام تفاوت‌ها، در نهایت هر دو کوین و توکن با معیار‌های مشابهی بررسی می‌شوند و برای اعتبارسنجی ارز‌های دیجیتال مورد نظر خود می‌توانید تیم سازنده، سابقه توسعه و فعالیت، جامعه ارز دیجیتال و موارد مشابه را بررسی کنید.

هیچ معیاری وجود ندارد که به طور قطع بگوید کوین یا توکن بهتر است و نباید ارز‌های دیجیتال را صرفاً براساس ماهیت کوین یا توکن بودن آن‌ها بررسی کنید. هم اکنون کوین‌ها و توکن‌های محبوب بسیاری در بازار وجود دارند که شما می‌توانید با بررسی و تحلیل دقیق آن‌ها، بهترین گزینه را برای سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0