از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

چرا بلاک چین مهم است و کاربرد بلاک چین چیست؟

بلاک چین را بسیاری از شما می شناسید، یک سیستم ثبت اطلاعات که این اطلاعات را بین تمام کاربران شبکه به اشتراک می گذارد. ارزهای دیجیتال از این شبکه استفاده می کنند و عمده اطلاعاتی که ما از بلاک چین داریم به واسطه کاربرد آن در فضای ارزهای دیجیتال است.

اما شبکه بلاک چین صرفا برای ارزهای دیجیتال ساخته نشده است. در حال حاضر در جهان از این شبکه در بخش های مختلفی استفاده می شود و به عنوان یک راه حل برای بسیاری از مشکلات شناخته شده است.

از این فناوری چه استفاده ای می توان کرد؟

بلاک چین این امکان را فراهم کرده است تا خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال به طور مستقیم و بی واسطه با یکدیگر در ارتباط باشند و در یک فضای امن معاملات خود را انجام دهند.

روش پردازش و ثبت تراکنش های ارزدیجیتال در بلاک چین در 5 مرحله کلی انجام می شود. پس از ثبت تراکنش، این تراکنش توسط شبکه ای متشکل از هزاران رایانه در سراسر جهان بررسی و تایید می شود.

پس از تایید، اطلاعات تراکنش در یک بلاک اختصاصی ذخیره می شود. این بلاک در ادامه با اتصال به دیگر بلاک ها زنجیره را تشکیل می دهد که منجر به غیرقابل بازگشت و تغییر این اطلاعات ثبت شده می شود. در این مرحله تراکنش تکمیل و در بلاک چین ثبت شده است.

اما همانطور که گفته شد تنها کاربرد بلاک چین ثبت و پردازش تراکنش های ارزدیجیتال نیست.

ثبت و نگهداری اطلاعات

با توجه به ماهیت بلاک چین، نفوذ و دستکاری اطلاعات در آن غیرممکن است؛ در نتیجه این شبکه می تواند علاوه بر اطلاعات ارزدیجیتال، فضای بسیار مناسبی برای نگهداری اطلاعات عمومی و ذخیره سازی داده های برنامه ها و شرکت های مختلف باشد.

رأی‌ گیری

فناوری بلاک چین این قابلیت را دارد که علاوه بر افزایش امنیت و حذف تقلب، روند رأی‌ گیری را راحت تر و سریع تر کند. استفاده از فناوری بلاک چین در رأی‌ گیری ها باعث می شود تا از صحت نظرسنجی و آرای ثبت شده اطمینان حاصل کنیم.

احراز هویت

با فناوری بلاک چین این امکان فراهم شده است تا علاوه بر ذخیره اطلاعات عمومی، بتوانیم اطلاعات منحصر به فرد افراد را نیز به صورت امن و غیر قابل تغییر ذخیره کنیم. آینده ای را تصور کنید که برای احراز هویت دیگر نیازی به ارائه مدارک مختلف ندارید و با ارائه یک شناسنامه و آی دی دیجیتالی، اطلاعات شما در دسترس باشد.

احراز هویت با بلاک چین

امروزه برخی کشورهای جهان مراحل آزمایشی احراز هویت با فناوری بلاک چین را آغاز کرده اند.

شفافیت اطلاعات و جلوگیری از پولشویی

بلاک چین با توجه به فناوری های خود می تواند این امکان را به برنامه ها و شرکت ها دهد تا با حفظ و نگهداری دقیق اطلاعات، هویت و عملکرد مشتریان خود را شناسایی و تایید کنند.

رسانه ها

رسانه ها با استفاده از فناوری بلاک چین می توانند از صحت اطلاعات انتشاری مطمئن شوند، هزینه ها را کاهش دهند و از اطلاعات خود در برابر سرکوب و سانسور محافظت کنند.

بهداشت و سلامت

داده های مختلفی از جمله سن، جنسیت، سوابق پزشکی و علائم حیاتی می تواند در بستر بلاک چین ذخیره شود، بلاک چین می تواند دستگاه های پزشکی را به این داده ها به شکلی ایمن و سریع متصل کند.

کاربرد بلاک چین در آینده بشریت

بلاک چین امروزه کاربردهای متنوعی پیدا کرده است و پیش بینی می شود به مرور زمان کاربردهای بیشتری برای این فناوری جذاب ایجاد شود تا در نهایت با گسترش استفاده از بلاک چین، شاهد جهانی امن تر، هوشمند تر و غیرمتمرکز تر باشیم. مسیری که از همین امروز با برنامه های وب 3.0 و دیفای آغاز شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0