از دوره های آکادمی سرمایکس دیدن فرمایید ...
02191070060

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

اگر شما نیز به خرید و فروش ارز دیجیتال علاقه‌مند شده باشید و بخواهید سرمایه‌گذاری در این بازار را شروع کنید، در اولین مرحله نیازمند استفاده از یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز یا متمرکز هستید.

صرافی‌های ارز دیجیتال این امکان را برای کاربران فراهم کرده‌اند تا به روشی امن و مطمئن ارز‌های دیجیتال خریداری کنند و در هر زمان آن‌ها را به دیگر ارز‌های دیجیتال تبدیل کنند و یا بفروشند.

صرافی‌های متمرکز محبوب‌ترین نوع صرافی‌های رمزارز هستند زیرا کار با آن‌ها ساده است و می‌توان با استفاده از آن‌ها، ارز‌های دیجیتال را با پول فیات خریداری کرد و در هر زمان به شکل پول ریالی و یا دلاری آن را دریافت کرد.

اما استفاده از این صرافی‌های متمرکز نیازمند احراز هویت است و برخی از سرمایه‌گذاران به این صرافی‌ها برای نگهداری ارز‌های دیجیتال خود اعتماد ندارند. برای این افراد جایگزینی به نام صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) وجود دارد، اما صرافی غیرمتمرکز چیست و چه تفاوتی با صرافی متمرکز دارد؟

با صرافی غیرمتمرکز آشنا شوید

اولین ارز‌های دیجیتال با هدف ارائه خدمات غیرمتمرکز و کاهش کنترل سازمان‌ها و کشور‌ها بر معاملات مالی فعالیت خود را شروع کردند. در حالی که در ابتدا هدف اصلی ارز‌های دیجیتال ارائه یک جایگزین دیجیتال برای استفاده از پول بود، اما امروزه حوزه غیرمتمرکز و فناوری بلاک چین بسیار گسترده‌تر شده است و شاهد فعالیت‌های غیرمتمرکز متنوعی از جمله صرافی‌ها، وام و وام دهی، بازی، سازمان‌ها و دیگر موارد هستیم.

در این بین صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) توجهات بسیاری را به خود جلب کرده‌اند. صرافی غیرمتمرکز، یک صرافی ارز دیجیتال است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا از طریق تراکنش‌های مستقیم و همتا به همتای ارز دیجیتال، در سراسر یک پلتفرم آنلاین و بدون واسطه ارز‌های دیجیتال مورد نیاز خود را معامله کنند.

پنکیک و یونی سواپ

پنکیک سواپ و یونی سواپ دو نمونه از صرافی های غیرمتمرکز محبوب هستند

مهم‌ترین تفاوت صرافی‌های غیرمتمرکز با متمرکز، عدم وجود کنترل و نظارت یک سازمان یا شرکت بر آن است. در حالی که صرافی‌های متمرکز توسط شرکت‌ها و یا سازمان‌ها عرضه می‌شوند و کنترل کاملی بر وجوه کاربران دارند، در صرافی غیرمتمرکز سازمان یا شرکتی وجود ندارد و کاربران معمولاً از کیف پول شخصی خود برای انجام معاملات استفاده می‌کنند.

در حالی که صرافی‌های غیرمتمرکز از امنیت بیشتری برخوردار هستند و از حریم خصوصی کاربران محافظت می‌کنند، اما این صرافی‌ها نقاط ضعفی نیز دارند. با توجه به اینکه سازمان یا شرکتی این صرافی‌ها را مدیریت نمی‌کند، امکان واریز و برداشت به شکل ارز فیات وجود ندارد و تنها روش معامله در این پلتفرم‌ها تبادل ارز دیجیتال با ارز دیجیتال است.

همچنین با توجه به اینکه کاربران از کیف پول‌های شخصی خود برای معاملات استفاده می‌کنند، ارز‌های دیجیتال باید به طور مداوم ارسال و دریافت شوند که می‌تواند کارمزد معاملات را به شدت کاهش دهد. این کارمزد‌ها در شبکه‌هایی مانند اتریوم می‌تواند تا ده‌ها دلار نیز برسد.

 کدام نوع صرافی بهتر است؟

اگر به بازار تازه وارد هستید و می‌خواهید به روشی بی‌دردسر سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال را آغاز کنید، صرافی‌های متمرکز انتخاب بهتری برای شما خواهند بود. اما اگر حریم خصوصی برای شما اهمیت زیادی دارد و می‌خواهید با ارز‌های دیجیتال در وبسایت‌ها و پلتفرم‌های غیرمتمرکز و وب 3.0 فعالیت کنید، صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانند خدمات بهتری برای شما داشته باشند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function is_account_page() in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php:0 Stack trace: #0 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): mweb_render_avatar_js_account_form('') #1 /home/h200237/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #2 /home/h200237/public_html/wp-includes/plugin.php(476): WP_Hook->do_action(Array) #3 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(3058): do_action('wp_footer') #4 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/footer.php(38): wp_footer() #5 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(770): require_once('/home/h200237/p...') #6 /home/h200237/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/h200237/p...', true, Array) #7 /home/h200237/public_html/wp-includes/general-template.php(92): locate_template(Array, true, true, Array) #8 /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy in /home/h200237/public_html/wp-content/themes/mweb-digiacademy/includes/mweb_core/mweb_action.php on line 0